Jak poznat kvalitní sudové víno?

Ptáte se, jak poznat kvalitní sudové víno? Rádi bychom vám v tomto článku poskytli konkrétní vodítka k tomu, abyste byli schopni při návštěvě restaurace či vinotéky snadno rozpoznat kvalitní sudové víno. V současné době je řada prodejců sudového vína s často nedobrou kvalitou nabízených produktů, především díky nim pak lidé mají špatné zkušenosti se sudovým vínem a chápou ho spíše jako něco podřadného a nekvalitního. Opak je pravdou a záleží především právě na způsobu transportu, uchování a stačení vína – jedině pak je sudové víno opravdu kvalitní.

I my patříme k velkododavatelům sudového vína, a hodně dbáme na to, abychom se kvalitou vína odlišili od ostatních distributorů, proto je v našem vlastním zájmu upozornit vás na způsoby, jak poznat kvalitní sudové víno a po svém místním prodejci ho požadovat.

Třemi základními vlastnostmi všech vín jsou vzhled, vůně a chuť. Díky našim smyslům tedy můžeme velmi lehce poznat na první "pohled", jak kvalitní či nekvalitní sudové víno před sebou máme. 

Vzhled sudového vína 

Vzhled vína je základní charakteristikou, která je skutečně patrná ihned. Všímejte si především barvy a čistoty, respektive průzračnosti moku. Zatímco u bílého sudového vína by měla být barva od světle zelenkavé přes žlutou až po zlatě žlutou, u červených vín jsou barvou kvality tóny od světle rubínových po temně rudé. Pokud bude mít sudové víno barvu šedou, černou či nahnědlou, buďte ostražití. Nahnědlá barva u bílých vín signalizuje oxidaci a tedy zkažení vína. Černá barva u červených pak příliš mnoho železa. Na barvu pak navazuje čirost sudového vína. Pokud je víno průzračné, jiskrné, bez jakýchkoliv známek zakalení, pak je na čase přejít k otestování jeho vůně.

Vůně sudového vína

Rozeznat kvalitní sudové víno od nekvalitního jde podle vůně dobře. Vůně by měla být čistá a harmonická. Pokud ucítíte při prvním přivonění nepříjemné zápachy, které jsou štiplavé a dráždivé, je to příznak vysokého obsahu těkavých látek. Určitě byste neměli pít sudová vína se zápachem octu, aldehydu, acetonu, síry nebo dokonce plísně. Kvalitní sudové víno poskytuje ve vůni aroma ovocné, květinové nebo minerální. Voní vám také tak? Pak můžete pokračovat v jeho degustaci. 

Chuť sudového vína

Rozhodujícím faktorem pro určení kvality sudového vína bude vždy především jeho chuť. Ta může být skutečně různorodá díky rozdílnému množství prvků ve víně obsažených (respektive obsažených ve zpracovaných vinných hroznech). Ochutnávat můžete vína od svěžích a ovocných, přes jemně kyselá, až po taková, které evokují třeba čokoládu. Pozor na to, když bude sudové víno chutnat nepříjemně kovovou chutí či příliš kysele. Zatímco v prvním případě pravděpodobně obsahuje příliš velké množství železa či mědi, v druhém případě může jít o nadbytek kyseliny octové.

Doufáme, že jsme vám pomohli zorientovat se lépe v kvalitě sudového vína. V případě, že chcete mít jistotu, že kupujete opravdu chutné sudového víno, zkuste navštívit některou z našich podnikových vinoték a přesvědčte se sami, zda naše vína projdou testem kvality.

Jak poznat kvalitní sudové víno?