Bílé sudové víno Sylvánské zelené

Sylvánské zelené je bílá, moštová, starobylá středoevropská odrůda. Do Státní odrůdové knihyČR zapsaná v r. 1941. Její původ sahá do římských dob a pravděpodobně patřila do okruhu odrůd známých jako „Heunisch„. Postupem času došlo k samovolným mutacím a opylení s ostatními původními odrůdami. V dnešní době genetické studie uvádí původ odrůdy ze samovolného opylení Tramínu červeného x Rakouské bílé, což částečný původ „Hunnic“ nepopírá. V Německu je odrůdou Sylvánské zelené/Silvaner osázeno přes 5 tis. ha a je třetí nejrozšířenější bílou odrůdou za RR a MT. V ČR se pěstuje pouze na 117 ha.

Hrozen je většinou středně velký, válcový až kuželový, hustý. Bobule středně velká kulatá, zelenožlutá. Dužnina měkká, v chuti nevýrazná.

Víno mívá vyšší kyseliny, hlavně při nižší cukernatosti. Při větších sklizních jsou mladá vína tvrdá a hrubá. Kyseliny se ale rychle odbourávají a víno může být až fádní. ještě v období mezi válkami sloužilo víno z odrůdy Sylvánské zelené jako běžné, suché, stolní víno k všedním jídlům. Potom odrůdu ze stolů vytlačilo Neuburské a obě dvě Müller Thurgau. Ve vůni jsou chrakterem bylinky, pomeranč, zelené a žluté jablko, v chuti citrusy a banány.

Povolené synonymum: Sylvánské, Grüner Silvaner.

Starobylé a původní názvy: Morávka.

Zkratka: SZ