Červené sudové víno Frankovka

Frankovka je starobylá modrá moštová odrůda. Do Státní odrůdové knihy byla zapsaná v roce 1941. Povolená synonyma tohoto červeného vína jsou: Lemberger (dle původu odrůdy v okolí města Lemberg), Blaufränkisch.

Některé místní názvy pro odrůdu Frankovka v Evropě: Schvarze Frankische, Frankinja modra, Frankinja crna, Crna moravka, Lemberger, Limberger (SRN), Blaufränkisch (Rakousko), Crna Frankovka (Chor), Kekfrankos (Maď.), Frankonia (It.)

Původ odrůdy je důvodem častých sporů. Podle slovního základu „frank“ v mnoha místních názvech, lze usuzovat na původ z centrálních oblastí francké říše (prof. Kraus).

Frankovka potřebuje dostatek tepla, proto se umísťuje na jižní a jihovýchodní/jihozápadní svahy. Ideální je rovinatý terén se sušší půdou. Odrůda je náchylná na plísně a nemá ráda extrémní zimu. Sklízí se od poloviny října.

Hrozen Frankovky je středně velký až velký, hustý s krátkou stopkou, bobule kulaté a středně velké v modročerné barvě. Zralost Frankovky pro sklizeň přichází ve druhé polovině října.

Frankovka je vhodná k dlouhému ležení v láhvi a k barikování. Červené sudové víno Frankovka se vyznačuje vyšší kyselinkou i tříslovinami. Chuť tohoto vína je drsnější a kořennější. Barva je rubínová až k fialovým zábleskům. Červené sudové víno Frankovka nachází v chuti i vůni charakteristiku po peckovém červeném ovoci, většinou višních nebo třešních, i ostružinách..

Doporučená zkratka pro červené sudové víno Frankovka: Fr.

V případě zájmu o dodávku červeného sudového vína Frankovka nás neváhejte kontaktovat