Červené sudové víno Svatovavřinecké

Svatovavřinecké je starobylá modrá odrůda, která byla do Státní odrůdové knihy ČR zapsaná v roce 1941. Odrůda Svatovavřinecké se ve světě pěstuje na cca 3 tis. ha, v ČR celkem na 8 % vinicích, což představuje 1335 ha a je u nás nejvíce pěstovanou modrou odrůdou červeného vína. ČR je rovněž největším pěstitelem odrůdy Svatovavřineckého vína na světě.

Povolené synonymum pro červené sudové víno Svatovavřinecké v ČR je Saint Laurent.

Původ červeného vína Svatovavřinecké není jasně znám, s největší pravděpodobností pochází z okolí města Saint Laurent ve Francii nebo z Alsaska. Dle genetické analýzy vznikla Svatovavřinecká odrůda jako semenáč z burgundských odrůd, což francouzský původ potvrzuje.


Červené sudové víno Svatovavřinecké je harmonické, rubínové až tmavě rubínové barvy s vyšším obsahem kyselin a třísel. Pro chuť červeného sudového vína Svatovavřinecké jsou charakteristické švestky. Při dostatečně vyzrálých hroznech poznáte v sudovém víně Svatovavřinecké povidlové tóny ve vůni i chuti, stejné jako černý rybíz.

Hrozen je středně velký, kuželový, zahuštěný. Bobule Svatovavřineckého je středně velká, kulatá až mírně oválná, modročerné barvy. Dužnina je řídká.

Doporučená zkratka pro červené sudové víno Svatovavřinecké: Sv.

V případě zájmu o dodávku červeného sudového vína Svatovavřinecké nás neváhejte kontaktovat