Historie pěstování vína v Argentině sahá až do období španělské kolonizace, kdy Juan Cedrón v roce 1557 dovezl do země první vinnou révu. Argentina má 210 tisíc hektarů vinic a největší podíl na pěstování a produkci vína má vinařská oblast Mendoza.
Až do konce 20. století byla téměř veškerá argentinská vína určena pouze pro domácí spotřebu. V posledních letech se kvalita argentinského vína prudce zvýšila a Argentina dnes zaujímá přední místo na mezinárodní trhu s víny. Ideální teploty, dlouhé a slunečné dny, nízké dešťové srážky, vlhkost a silné větry jsou spolu s podložím ideálními podmínkami pro pěstování vysoce kvalitní suroviny, daří se zde tak řadě odrůd.
Nejslavnější a pro argentinské vinařství nejtypičtější je Malbec, který zde dává tmavá, nádherná, plná, komplexní vína. Dalšími častými odrůdami červených vín jsou Bonarda, Cabernet Sauvignon a například Merlot, z bílých převládá Chardonnay, Chenin Blanc nebo Sauvignon Blanc.
CABERNET SAUVIGNON
Z vyzrálých hroznů této odrůdy je chuť vždy černorybízová. Typický CS je tmavě granátové barvy, stárnutím se sytost stupňuje. Je plného těla, s taninovou strukturou, která si žádá delší zrání na láhvi, získá tím hebkost a příjemně se zakulatí. Vůně je typicky černorybízová, chuť mohutná s dlouhotrvajícím dojmem, kořenitá, u mladých vín silně tříslovitá, u vyzrálých hebce sametová. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, třešně, ostružiny nebo například zelený pepř, olivy či fialky. Dobře se hodí k masitým jídlům, zejména jehněčímu či krůtímu masu nebo zvěřině.
CHARDONNAY
Chardonnay z teplých oblastí získává tropické tóny, především mango, banán, ananas, broskev a meloun, někdy i smetanu, med a karamel. V chuti se pak tyto vjemy potvrzují, navíc dominuje plnost s krémovým a máslovým pocitem na patře. Nejlepší vína mají vyváženou kyselinu a hutnou až olejovitou konzistenci s máslovitým závěrem. V gastronomii lze vína kombinovat s rybami, mořskými plody, bílým masem a těstovinami, hodí se k měkkým sýrům s bílou plísní, paštikám a bílým omáčkám. Dobře doplňuje hustší polévky, pokrmy s bílým masem a smetanové omáčky.
MALBEC
Odrůda Malbec pochází z Francie, kde se také tradičně pěstuje, ovšem nejrozsáhlejší vinice touto odrůdou najdeme dnes v Argentině. Odrůdová vína z vyzrálých hroznů jsou jemná, ale výrazná, bohatá na třísloviny. Typické víno má temně červenou barvu s purpurovým nádechem a ovocný buket připomínající černý rybíz, moruše, maliny, třešně, jasmín či hořkou čokoládu. V chuti najdeme ovocité a kořenité tóny. Vína můžete podávat k výraznějším úpravám hovězího masa a specialitám na grilu, budou se také snoubit se sýry s modrou plísní.
MERLOT
Typický Merlot je rubínové až tmavě granátové barvy. Vůně je jemná, s tóny přezrálého černého rybízu. V chuti je patrný nízký obsah kyselin, plnost, hebkost, vláčnost, dlouhé doznívání. Ve vůni a chuti můžeme hledat černé třešně, švestky, ostružiny, kompot, fíky nebo růže. Zráním získává Merlot smetanovo-vanilkový nádech. Vína Merlotu se dají pít samotná, bez doprovodu jídel nebo se podávají k různým jemným paštikám, k srnčímu nebo jelenímu ragú, k pokrmům s výraznou chutí rajčat nebo k ementálu.
PINOT GRIS
Od vín „Rulandy šedé“ se očekává plnost, hebkost, vysoký extrakt, pomerančové tóny ve vůni spojené s dojmy medovosti a mírnější chlebnatosti. Charakteristické Rulandské šedé je zlatožluté barvy, někdy s růžovým tónem, má neutrální vůni s ovocnými tóny, jeho chuť je plná, hebká, s vysokým extraktem, s vyšším obsahem glycerolu a alkoholu. Víno je harmonické, vláčné, s utlumeným působením kyselin, dochuť je dlouhotrvající. Ve vůni a chuti můžeme hledat pomeranč, grapefruit, meruňky, oříšky a med, kouřové a máselné tóny, koření, květiny, kozí pysk, ale i kakao, vanilku či včelí vosk.
SAUVIGNON
Bobule odrůdy Sauvignon obsahují vysoce aromatické látky, které zpočátku tvorby mají tóny vůní kopřivových nebo černorybízových a při pozdějším zrání pak přecházejí do vůně zralých broskví. Typický Sauvignon je světle zelenožlutý, intenzivně aromatický, kořenitý, s výraznější kyselinkou a s vyšším obsahem alkoholu. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, angrešt, kopřivu nebo třeba kiwi s nádechem citronu, grapefruity a broskve. Aromaticky výrazná a suchá vína Sauvignon jsou vhodná jako aperitiv či ke studeným předkrmům, ke chřestu a kozím sýrům.
TRAMINER
Tramín má intenzivní zlatožlutou barvu s jasnými zlatavými odlesky. Mívá vyšší obsah alkoholu a glycerolu, po zakroužení ve sklence zanechává výrazné oblouky (mosty). Chuť je těžká, plná, velmi kořenná, extraktivní, s nižší kyselostí a s dominantním „parfémovým“ aroma. Ve vůni a chuti můžeme dále rozpoznat například med, hrozinky, kompotované ovoce nebo květ fialky, pivoňky, zázvor nebo skořici. Často se nabízejí jako doprovod předkrmů, zejména paštiky z husích jater. Sladší výběry se hodí k sýrům s modrou plísní nebo k ovčím či kozím sýrům v závěru stolování.